O agresji i przemocy wobec niepełnosprawnych intelektualnie i chorych psychicznie w Olecku

Blisko 50 osób wzięło udział w naszym dwudniowym szkoleniu specjalistycznym o przemocy i agresji wobec osób zaburzonych i chorych psychicznie oraz z niepełnosprawnością intelektualną w Olecku, w województwie warmińsko - mazurskim. Byli to psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, pracownicy socjalni, asystenci rodzin i członkowie zawodowych rodzin zastępczych z miasta i powiatu oleckiego. Szkolenie przeprowadziliśmy na zlecenie miejscowego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w ramach projektu "Razem bezpieczniej" współfinansowanego z pieniędzy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Pierwszy dzień szkolenia poświęciliśmy postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób dotkniętych zaburzeniami lub chorobami psychicznymi. Na czym polegają często mylone ze sobą te niepełnosprawności, czym się objawiają, jak odbieramy je społecznie. Dyskusję wywołała sprawa etykietowania, naznaczania samych niepełnosprawnych oraz ich najbliższych. Uczestnicy szkolenia dzielili się swoimi spostrzeżeniami, wymieniami uwagi i zadawali pytania. Sporo czasu poświęciliśmy także zagadnieniom związanym z cechami osób niepełnosprawnych, które mogą sprzyjać działaniom przemocowym i agresji wobec nich. Przyjrzeliśmy się też cechom członków rodzin oraz pracowników instytucji niosących pomoc, które mogą nieść "pokusę przemocy".

Cały drugi dzień poświęciliśmy agresji i przemocy wobec osób niepełnosprawnym intelektualnie oraz osobom dotkniętym chorobą lub zaburzeniami psychicznymi. Czym jest agresja? Skąd ona się bierze? Jakie znamy formy przemocy? Z dużą dokładnością omówiliśmy przemoc fizyczną, psychiczną / emocjonalną, ekonomiczną, seksualną oraz zaniedbanie. Uczestnicy zapoznali się z symptomami występowania działań przemocowych oraz uczyli się, jak rozpoznać, że dany akt agresji lub przemocy wystąpił wobec osoby niepełnosprawnej.

Szkolenie - naszym zdaniem - było bardzo udane. Sprzyjało wymianie doświadczeń, a to, że wśród uczestników byli specjaliści w swych dziedzinach pozwaliło na merytoryczne i ciekawe ujęcie trudnego tematu. Dyskusji nie było końca, także podczas przerw pomiędzy blokami szkoleniowymi.